Chcete studovat na strakonickém gymnáziu?

 informace v sekci   PŘIJÍMACÍ ŘÍZENÍ


Deset "podstatných" důvodů, proč studovat u nás ....        najdete zde  :-) 

Ročenka Gymnázia Strakonice

Ročenka Gymnázia Strakonice za školní rok 2016-2017 už vyšla. Zájemci si ji mohou zakoupit za 50 Kč v kanceláři školy. Děkujeme za spolupráci a přejeme příjemné počtení.

Gymstr E.T.C

Jája a Maki se loučí

Markét: Když nás paní učitelka Brabcová požádala o jeden malý krátký článek plný zážitků, které jsme si nastřádaly za celý rok, kdy jsme s Jájou navštěvovaly anglické divadlo, orosilo se nám doslova čelo. Je něco jiného napsat krátkou reportáž o jedné události, a shrnout celý rok, během kterého jsme si prošly lepšími i horšími fázemi, to, považte, dá celkem zabrat. Proto jsme se to rozhodly vzít za trošku jiný konec. Pokud si v časopisu nebo na internetu najdete různé rozhovory se známými osobnostmi, reportér pokládá otázky ze tří základních okruhů – Ze strastiplných začátků vycházející hvězdy, Na vrcholu slávy a Kariérní pauza. I my si dnes projdeme tyto oblasti a vysvětlíme vám, jak to celé bylo s námi. Takže, Jájo, co si pamatuješ z našich úplných začátků?

Jája: No, kam až má paměť sahá, si toho moc nepamatuji. Na začátku snad stálo rozhodnutí, jestli kDOGA, nebo Gymstr ETC. Ale po zjištění, že DOGA požaduje prokázání našeho talentu, byla volba jasná. Vstoupily jsme do anglického divadla - do kolektivu, který rok před tím už jednu hru sehrál a který se navzájem znal. Rychle nás přijali mezi sebe, ale i přes to jsme byly obě trochu vyjukané.

Markét: To si taky pamatuju. Strašně jsem se bála cokoli říct a jakékoli věci jsme měli dělat ve dvojicích, byly jsme vždycky spolu, protože jsme se nechtěly před ostatními znemožnit.

Jája: Ale naše obavy se ukázaly jako úplně zbytečné. Společensky se přeci znemožňujeme pořád, tak proč ne i v divadle.

Markét: Přesně. Ale tohle nebylo naše první seznámení s anglickým divadlem. Úplně poprvé jsme se totiž musely dojít přihlásit k paní učitelce Brabcové do kabinetu. Stály jsme před dveřmi a házely na sebe díl odpovědnosti ve stylu „Já klepu, ty mluvíš.“ téměř donekonečna. Už ani nevím, která z nás dvou udělala ten odvážný krok – a zaklepala.

Jája: Ano, a tak se z nás oficiálně staly členky Gymstr ETC. Následně už jen stačilo zvolit si hru, která nás proslaví. To byla opravdu fuška, ale nakonec jsme se všichni shodli na Sherlocku Holmesovi. Výběr rolí už byl pak pro nás jasný. Já si chtěla vyzkoušet hrát dominu a tobě, Markét, se zdála býti tato role jako šitá na míru. A tak se stalo, že jsme se o Lady Aquillu musely podělit.

Markét: A nadějné hvězdy se z nás začaly klubat po tom, kdy se počet členů divadla zredukoval ze dvanácti na pět. Tento stav nám dal šanci vyniknout a právě v této době se zrodil nápad, že se budeme spolu při představeních střídat. Buď já hrála Lady Aquillu a režiséra a ty vypravěče, nebo obráceně. Co ty považuješ za náš vrchol slávy?

Jája: Myslím, že vrchol slávy je pro každého trochu jinde- třeba mě můj určitě ještě někde čeká. Ale doposud za svůj vrchol považuji naši první hru a hlavně to, že jsem zvládla vylézt na jeviště před publikum a hrát, protože před vstupem do divadla to bylo něco nemyslitelného, co zůstávalo pouze v té nejhlubší fantazii.

Markét: To je pravda. Vzpomínám si, že před tím, než jsi měla hrát poprvé lady Aquillu, jsi řekla – „Když já se tam asi budu bát vylézt. :D“ V části s tebou souhlasím – také jsem ráda, že jsme dokázaly odehrát tolik představení bez nějakých prokazatelných chyb. Já ale za svůj vrchol slávy u Gymstr ETC považuji to, že jsme hrály na festivalu anglických divadel v Praze. Atmosféra, která tam celý den proudila, je opravdu nezapomenutelná. Také ale doufám, že můj úplný vrchol slávy na mě ještě čeká. … No a poslední oblastí je kariérní pauza. Ta bohužel musela přijít na začátku čtvrťáku, kdy jsme zjistily, že příprava na maturitu se úplně nedá časově skloubit s nacvičováním nové hry.

Jája: Ano, ještě na konci třeťáku jsme byly plny sil a chtěly pokračovat. Po prázdninách ale přišel zvrat. Všichni na nás nastoupili s opakováním, tobě k tomu ještě přibyla autoškola, a my už ani nevěděly, kde nám hlavy stojí. Tak přišel nápad kariérní pauzy- úmyslně neříkám konce, ale jenom pauzy. Ta nám totiž dává určitou naději, že se k divadlu, ať už bude jakékoli, někdy vrátíme.

Markét: Naprosto souhlasím, Jájo. Takže závěrem se sluší říci, že jsme se při všech vystoupeních maximálně snažily a vážně jsme si celý ten rok pořádně užily. A také doufáme, že jsme tímto článkem inspirovaly co nejvíce studentů k tomu, aby neváhali, vzali příležitost za pačesy a koukali se také přihlásit do jakéhokoli divadla, třeba i do anglického, protože se není čeho bát.


BearFest, aneb jaké to tam bylo

V sobotu 4. června 2016 jsem měla možnost se zúčastnit spolu s ostatními členy Gymstr ETC BearFestu. Šlo o festival, kde se všechna představení hrála v angličtině. Celý program se odehrával na prknech Vršovického divadla Mana, které díky své menší velikosti vytvořilo komorní a přátelskou atmosféru. Dopoledne se neslo v duchu děl Williama Shakespeara díky představení “Oh Will we love you so much“, které bravurně sehráli studenti gymnázia z Košic. Dále jsme zhlédli krátkou ukázku “Lion and mouse“, během níž jsme se poučili, že i menší tvorové mohou pomoci těm silnějším a větším. Kolem poledního nám pořadatelé festivalu poodhalili část ze svého repertoáru, když nám zahráli scénku s názvem Beowulf.

Pak už následovala polední pauza, kterou jsme se však rozhodli využít k zopakování textu a ujasnění posledních nesrovnalostí. Musím přiznat, že se už v tuto chvíli začala nervozita mírně projevovat. Ještě před naším vystoupením jsme se zasmáli během ukázky ze hry “The Adams Family“ od studentů ze Žiliny. Poté jsme měli čas na převlečení do kostýmů a postavení kulis. Paní učitelka nám už jen popřála štěstí a šlo se na to. Naše vystoupení se nám, doufejme, podařilo, soudě nejen podle potlesku diváků, ale i podle pochvaly od poroty a ostatních účastníků. V závěru dne jsme se všichni sešli na pódiu, kde se konal workshop s Davidem Fisherem, ředitelem celého festivalu. Dával nám praktické rady, které bychom mohli dál využít. Naučil nás hry na procvičení emocí a také jsme si vyzkoušeli pár scének pouze ve zpomaleném pohybu. Celý den jsem si moc užila a jsem ráda, že jsem mohla být součástí této akce a načerpat cenné zkušenosti. 

 Markéta Koubovská, 3.B, Gymstr E.T.C.

BearFest byl dost jedinečný zážitek. Poznali jsme mnoho výborných herců, převážně ze Slovenska. Také se na něm objevilo pár hostů z Anglie, kteří hráli naprosto oslnivě. Nechali jsme se cizími hrami inspirovat, na konci jsme hráli velice zábavné hry s naším milým pořadatelem. Areál divadla jsme opouštěli poněkud smutně, ale se spoustou výborných zážitků. Rozhodně to stálo za to.

Markéta Machalová, 1.O, Gymstr E.T.C


 

Feedback from Bearfest 2016

(Compiled from comments of all three jury members) 

General feedback for all groups – The standard of performance was generally high and everybody did especially well to maintain such a high standard of performance in front of a small audience. That isn`t always easy.

Specific feedback for Gymnazium Strakonice.

Positives

 • All together it was a very well produced piece, above the standard that could normally be expected for this age range.
 • The main charcters especially were strong not only visually, but also in terms of the energy of the character. Good acting.
 • All of the characters did a good job and were strong on stage.
 • Good timing of the delivery of the lines.
 • Very good use of comedy with Dr Watson's character and the relationship between Holmes and Watson.
 • The script is good and the jury appreciated the jokes.
 • Very good effects. Especially the coach journey.
 • The guitar was used well and the song at the end was very strong.

Negatives

 • Some of the delivery was unclear and difficult to follow. This is especially important though in a static piece where the story is communicated almost totally through dialogue.
 • Related to this, the story is very undramatic in the sense that not too much really happens on stage (although you did a lot to compensate for this). We are very dependent on understanding the dialogue in order to follow the story. This is always dangerous in student theatre where the delivery of the lines is usually not great and the audience`s ability to follow spoken English is often not great either.
 • The cook was too far forwards and was sometimes blocking other actors.

Conclusion

All together in terms of theatricality and maturity of performance, the jury agreed that this was a great contribution. We hope that you can continue to be a part of Bearfest as the event grows in the future. 


 

O Gymstr E.T.C.

Cože to vlastně je? Není asi třeba vysvětlovat, co je gymstr – z pohledu našeho klubíku je to náš živitel a ochránce, takže takový „taťka“. Poskytuje nám zázemí klubu, nadšené diváky a všemožnou podporu.

Co je E.T.C.? Kromě výrazu, který znáte z anglických textů (etc. = atd.), je to také zkratka pro English Theatre Club – tedy Klub anglického divadla.

A jak to funguje? Co tam vlastně studenti dělají? To se takhle v pondělí na 8. a 9. vyučovací hodinu sejde banda podivínů, kteří si rádi hrají a vymýšlejí, dostanou do ruky scénář a jeho slova se pak pokoušejí uvést do života. Tvoří společně, jako správná parta. Vzájemně si radí, navrhují, jak roli uchopit, co vylepšit, co a jak ještě dotvořit, jaký zvolit kostým, odkud a kdy přijít, jak vystoupení ozvláštnit,… To vše v angličtině. Je to tedy jakási konverzace s praktickým cílem.

Loni jsme se statečně poprali se strašidlem Cantervillským. A jelikož nás jeho úspěch velmi povzbudil, rozhodli jsme se sáhnout po těžším textu. S laskavým svolením anglického autora Sida Rivera jsme se pustili do jeho hry Sherlock Holmes and the mystery of the Aquilla Diamond. Práce na těžším textu nás poněkud zdržela, opustili nás maturanti a tak jsme představení nakonec uzpůsobili pro pět přeživších statečných hereček.

Co dodat? Přijďte se podívat, jak Sherlock Holmes vyřeší další záhadu.

Kdy? 21. 6. 2016 od 19.00.

Kde? Ve školním klubu strakonického gymnázia.

Za kolik? To záleží na Vás, jakýkoli příspěvek poputuje do Nadačního fondu gymnázia.

PS: Našim bývalým členům blahopřejeme ke složené maturitě a přejeme do života skvělé výkony a milé publikum.


 

Tento školní rok se urodilo na gymnaziální půdě něco, o čem se v posledních letech nikomu ani nesnilo. Nebo možná ano, ale přivést tuto myšlenku k životu dokázala až paní učitelka Brabcová za pomoci paní učitelky Ouředníkové, když v září otevřely pro nás studenty anglické divadlo, aneb Gymstr E.T.C (neboli English Theatre Club a Gymstr doufám, že vysvětlovat nemusím). Na první schůzce se nás sešla poměrně pěkně početná skupinka, a tak jsme se po organizačních záležitostech vrhli rovnou na přípravu našeho prvního počinu, jehož předlohou byl příběh Oscara Wilda Strašidlo Cantervillské. Jak ale již název klubu napovídá, vše probíhalo výhradně v
angličtině. Tady si s češtinou prakticky neškrtnete.
Po pár měsících příprav a zkoušek jsme šli s kůží na trh a představili se v premiéře pár studentům a odehráli tak dvě představení, jedno pro třídy sekundu a tercii a druhé pro kvartu a kvintu. Každý, kdo nějakým způsobem vystupuje, nebo je závislý na publiku, se obává reakce přihlížejících a my jsme si nakonec mohli oddychnout, neboť jsme ze všech stran slyšeli zejména pozitiva. A abych nezapomněl, budeme ve školním klubu strašit ještě párkrát. Jednou pro studenty prvních ročníků a poté odehrajeme dvě představení pro okolní školy. A jelikož jsme nechtěli ochudit o
tento kulturní zážitek ani naše známé a ostatní, uspořádáme další reprízy pro širokou veřejnost. O konkrétních datech a dalších podrobnostech vás budeme včas informovat.
Těšíme se na vás!
Za Gymstr E.T.C Tomáš Pacovský

   

 

 

 

Provoz školy

Přihlášení