Chcete studovat na strakonickém gymnáziu?

 informace v sekci   PŘIJÍMACÍ ŘÍZENÍ


Deset "podstatných" důvodů, proč studovat u nás ....        najdete zde  :-) 

Ročenka Gymnázia Strakonice

Ročenka Gymnázia Strakonice za školní rok 2017-2018 právě vyšla. Zájemci si ji mohou zakoupit za 50 Kč v kanceláři školy. Děkujeme za spolupráci a přejeme příjemné počtení.

Jak se stát milionářem

Ve čtvrtek 10. května vyrazily třídy septima a 3.A na exkurzi do Prahy. Název článku napovídá, že hlavní částí poznávacího zájezdu byla návštěva České národní banky. Druhou, neméně zajímavou část představovala prohlídka Staroměstské radnice.

Vyráželi jsme v osm hodin od gymnázia, do Prahy dorazili přibližně v půl jedenácté. Společně jsme se přesunuli k bance a čekali, až nás průvodce pozve dovnitř. Prohlídka začala krátkým seznámením s tím, co uvidíme a uslyšíme, poté nám paní průvodkyně pustila dva krátké filmy, týkající se historie banky, historie měny, ekonomiky České republiky a animovaný film představující funkci České národní banky. Po zhlédnutí obou filmů dostaly třídy privilegium vstoupit přímo do trezoru, v němž se nacházela expozice na téma peníze a pozorovat nespočet schránek s klíči. Paní průvodkyně nám podrobně popsala celou expozici a nechala nás, abychom si sami prohlédli, co je nám blízké. Vystavena zde byla platidla od denárů přes první bankocetle až po současné Koruny české. Připravila také hádanku, ve které jsme rozpoznávali padělané bankovky od pravých a zjistili, že padělání se opravdu nevyplácí. Na stolech stály UV lampy, byly k dispozici pro zvídavější z nás, kteří chtěli podrobně zkoumat záhady bankovek v jejich peněženkách a zjistit, na co nesmí zapomenout, až si doma pár tisíc vytisknou. Posléze jsme si zasoutěžili o brikety ze skartovaných bankovek. Získali je dva nejšikovnější z nás, kteří znali odpověď na všetečné otázky paní průvodkyně. Doslova zlatým hřebem prohlídky byla možnost potěžkat cihlu z ryzího zlata, čímž se obyčejní gymnazisté stali za pár vteřin milionáři. Povězte, kdo z Vás měl možnost, držet v ruce jedenáct milionů?

Druhá zastávka, Staroměstská radnice, trochu z jiného soudku. Zde jsme prošli celý komplex gotických domů, jimiž je radnice tvořena. Prošli jsme historické sály, z nichž jeden sloužil jako soudní síň. Většina ale nebyla původní, díky požáru z konce druhé světové války. Na zdech visely cechovní erby a znaky Starého města pražského z mnoha období. Zdobily je i nástěnné malby, známé je vyobrazení Mistra Jana Husa před Kostnickým koncilem od Václava Brožíka. Sešli jsme dolů do podzemí, kterým se radnice může pyšnit jako největším v Praze. Dříve podzemím nebylo, ale protože byla úroveň města zvýšena kvůli povodním, stala se tak tato část chladným zázemím tortury a utrpení. Prohlídku a samotný výlet končil výstup na věž, odkud jsme měli rozhled na celou Prahu i s jejím stem věží.

Silvie Staňková, 3.A

Provoz školy

Přihlášení

Užitečné odkazy

Vstup do informačního systému školy


Vstup do online školní pokladny


Přihlašování a odhlašování obědů


Studentský (nejen) literární magazín


Gymnázium Strakonice na fb


dny otevřených dveří


progeCAD logo


Klub nadaných dětí Strakonice

ICT koordinátoři


Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

MŠMT


Krajský úřad Jihočeského kraje

Jihočeský kraj


Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání

Cermat


Oficiální stránky nové maturity

Nová maturita


Ústav pro informace ve vzdělávání


Informace pro správný výběr VŠ


Online brožura vysokých škol

www.KamNaVejsku.cz


Soukromý informační servis pro město a okolí


Ozivme si Strakonice

volné uskupení lidí se zájmem o Strakonice


 

Gymnázium Strakonice čerpá dotace z programu EU Peníze středním školám


 

The Duke of Edinburghs
International Award
Czech Republic Foundation, o.p.s.

www.dofe.cz