Chcete studovat na strakonickém gymnáziu?

 informace v sekci   PŘIJÍMACÍ ŘÍZENÍ


Deset "podstatných" důvodů, proč studovat u nás ....        najdete zde  :-) 

Ročenka Gymnázia Strakonice

Ročenka Gymnázia Strakonice za školní rok 2017-2018 právě vyšla. Zájemci si ji mohou zakoupit za 50 Kč v kanceláři školy. Děkujeme za spolupráci a přejeme příjemné počtení.

Healthy Lifestyle Fans - Daugavpils, Lotyšsko

Vstupuji do budovy našeho gymnázia. Ohromující ticho mne zcela pohltí. Lapena v jeho sítích se rozhlížím po nezvykle prázdných chodbách. Ve snaze mu co nejrychleji uniknout, zamířím rovnou do sborovny, kde pozdravím Markétu Koubovskou, Elišku Benešů a Lindu Chládků. Dostává se mi příjemných úsměvů, a tak následuje milé přivítání i s mužským osazenstvem, tedy Michalem Strejčkem, Jirkou Brabcem a hlavním lídrem naší skupiny panem Navrátilem. Příchod paní Přibylové a pana Kůly definitivně rozežene můj první dojem pochmurné školy a nově navozená přátelská atmosféra doprovází balení dvou palubních zavazadel. Je třináctého července devět hodin ráno a my se společně připravujeme na odjezd do Lotyšska v rámci projektu Erasmus plus s názvem Healthy Lifestyle Fans.
Další den v půl druhé ráno celí natěšení nastupujeme do školní dodávky a pan Matějka nás odváží do Prahy na nádraží Florenc, odkud jedeme autobusem společností Regiojet do Berlína na letiště Schönefeld. Samotný let je nadmíru vzrušující záležitostí, někteří totiž letí poprvé, přesto ale probíhá ve velice poklidné náladě. Po přistání v Rize se vydáváme na tříhodinovou cestu vlakem do druhého největšího města Daugavpils, kde se směle seznamujeme s vedoucím celého projektu Arthomem Medvedeffem. Po příchodu na hostel se ubytováváme promíchaně s ostatními účastníky projektu, kterými jsou mladí lidé z Lotyšska, Litvy a Bulharska.
První společný den zahajujeme nenáročnou rozcvičkou a ice-breaking aktivitami za účelem bližšího poznání se. Dozvídáme se drobnosti ze života studentů základních, středních i vysokých škol. Všichni jsou velmi přátelští, takže sympatie se dostavují na všech stranách. Komunikačním jazykem je angličtina, jazyková bariéra naštěstí není příliš na obtíž. Po večeři v ukrajinské restauraci, kde nám příliš nezachutnalo, se jdeme projít po městě a zjišťujeme, že domluvit se v Lotyšsku anglicky je docela uměním. Všichni totiž běžně ovládají převážně ruštinu. Oproti České republice zde také platí zákaz kouření a pití alkoholu na veřejných místech. Nakonec probíhá shrnutí celého dne a jdeme do postele.

Následující dny se konají ve sledu diskuzí na téma vitamínů, pozitivního myšlení, stresu a různých her týkajících se zdravého životního stylu. Také si zahrajeme plážový volejbal, půjdeme na procházku přírodou zakončenou chutným grilováním, uběhneme krátký maraton a připravíme flashmob na náměstí.
Večery jsou věnované kultuře. Jednotlivé státy mají vždy připravené prezentace o své zemi, doplněné o přípravu tradičního pokrmu, případně závěrečným kvízem.
Týden ubíhá značně rychlým tempem. Zakončujeme ho rozlučkovým večírkem s diskotékou, dobrým jídlem a odtajněním kamarádů, kterým jsme dělali během celého pobytu radost sušenkami, vzkazy, balónky a úsměvy.
Nadcházející ráno se naposledy loučíme s novými přáteli a plni zážitků a vzpomínek vyrážíme na zpáteční cestu domu.
Hana Chvalová, 3.B

Pohled "z druhé strany"
Poprvé jsem se o projektu Healthy Lifestyle Fans dozvěděl z emailu někdy na začátku března. Postupně jsme s kolegyní Libuší Přibylovou oslovili několik vyučujících a nabídli jim možnost se projektu se skupinou svých studentů zúčastnit. Nakonec se do projektu rozhodl se svými studenty do projektu pustit Pavel Navrátil, kterého jsme v červnu vyslali i na přípravnou návštěvu, během které si vyzkoušel navržený itinerář a obhlédl situaci v druhém největším lotyšském městě Daugavpils.
Zároveň jsme se se studenty pravidelně scházeli, abychom postupně připravili prezentace o naší škole, městě i naší zemi. Na konci června jsme zavítali do školní kuchyně a studenti si vyzkoušeli uvařit typicky české pokrmy: bramboračku a ovocné knedlíky z odpalovaného těsta. Generálka vyšla na výbornou a tak jsme se 13.7.2016 sešli v téměř prázdném gymnáziu a vypravili účastníky projektu na cestu.
Jak celý projekt probíhal píše Hana Chvalová.
Dovolte mi touto cestou poděkovat všem studentům, kteří se do projektu pustili za jejich ochotu naši školu reprezentovat a za přístup, se kterým se do projektu pustili. Další díky patři kolegovi Pavlu Navrátilovi, který věnoval projektu svůj prázdninový čas a v neposlední řadě i Libuši Přibylové, která se o projekt starala jak po finanční stránce, tak se významnou měrou podílela na jeho organizaci.
Václav Kůla, vyučující AJ

Provoz školy

Přihlášení

Užitečné odkazy

Vstup do informačního systému školy


Vstup do online školní pokladny


Přihlašování a odhlašování obědů


Studentský (nejen) literární magazín


Gymnázium Strakonice na fb


dny otevřených dveří


progeCAD logo


Klub nadaných dětí Strakonice

ICT koordinátoři


Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

MŠMT


Krajský úřad Jihočeského kraje

Jihočeský kraj


Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání

Cermat


Oficiální stránky nové maturity

Nová maturita


Ústav pro informace ve vzdělávání


Informace pro správný výběr VŠ


Online brožura vysokých škol

www.KamNaVejsku.cz


Soukromý informační servis pro město a okolí


Ozivme si Strakonice

volné uskupení lidí se zájmem o Strakonice


 

Gymnázium Strakonice čerpá dotace z programu EU Peníze středním školám


 

The Duke of Edinburghs
International Award
Czech Republic Foundation, o.p.s.

www.dofe.cz