Tento projekt bychom rádi vřele doporučili všem, které zajímá dění ve světě. Potkáte zde spoustu inspirativních studentů z celé republiky. A že vaším cílem není studium diplomacie, práv nebo mezinárodních vztahů? Vůbec nevadí, ani takových biologů se neúčastní zrovna málo. V září se otevřou přihlášky do nového ročníku, kterého se budeme účastnit i my - Kuba by se opět rád stal účastníkem, já se stala členkou organizačního týmu. Pojďte se (s námi) stát také součástí!
Jedná se o celoroční vzdělávací projekt pro studenty středních i vysokých škol z celé České republiky, který pořádá Asociace pro mezinárodní otázky. Je to simulace činnosti mezinárodních organizací (OSN, EU, NATO a G20). Po úspěšném přijetí se můžete po dobu projektu stát delegátem jednoho z mnoha členských států, jste-li v modelu OSN, pak si můžete vybrat i organizaci, dle vašich zájmů - WHO, HRC, ILO, UNEA a další.
Kromě poznávání nových lidí klade projekt důraz na neformální vzdělávání. Soustředí se na aspekty rozvoje osobnosti, které bývají českým vzdělávacím systémem opomíjeny. Pomáhá tříbit své kritické myšlení, prohlubovat rétorické, prezentační a argumentační dovednosti a zároveň si rozšířit znalosti v oblastech mezinárodního dění a spolupráce. Do života se to hodí, ne?
Letošního ročníku jsme se s Jakubem Šimkem (oktáva) rozhodli zúčastnit. Třetí členkou naší delegace se stala Magdaléna Tetourová z píseckého gymnázia. Společně jsme se na rok stali delegáty Saúdské Arábie v modelu OSN, v orgánech WHO (Světová zdravotnická organizace), ILO (Mezinárodní organizace práce) a UNEP (Organizace pro životní prostředí).
Vše začalo již v září 2022, kdy jsme poskládali delegaci a společně vyplnili přihlášku, ve které jsme museli projevit své schopnosti ve vyhledávání informací na internetu, argumentování a kritickém myšlení. E-mail potvrzující naše přijetí se stal vstupenkou do tohoto projektu. Následovalo 5 přípravných setkání v prostorách VŠE a Právnické fakulty UK, kde jsme se účastnili jak dopoledních přednášek nejrůznějších významných hostů, tak odpolední tzv. orgánové části, kde nám organizátoři z řad vysokoškoláků vysvětlovali jednotlivé body agendy. Po měsících nejen domácích příprav jsme se na přelomu března a dubna dostali k samotnému vyvrcholení projektu - čtyřdenní závěrečné konferenci.
Ve čtvrtek 30.4. dopoledne probíhaly návštěvy ambasád. Na saudské velvyslanectví nás bohužel nepustili. Ochuzeni jsme však nebyli, náhradou se nám stala finská ambasáda, kde jsme se setkali s velvyslancem Pasim Tuominem a probrali s ním naše otázky týkající se převážně vstupu Finska do NATO a finských saun.
Zahájení probíhalo jako již tradičně v Pražské Křižovatce v kostele sv. Anny, následoval slavnostní raut, a poté jsme šli odpočívat a připravit se na první den jednání. Od pátku do neděle jsme celé dny jednali v prostorách Kongresového centra a snažili se sestavit rezoluce k jednotlivým bodům agendy. V neděli proběhlo slavnostní zakončení letošního 28. ročníku a zároveň neoficiální zahájení 29. ročníku.
Autor: Nela Karlová, 4.C
Přečteno: 841x
Vydáno: 17.5.2023