"Vlny" a okupace 1968 pohledem studentů

Školní časopis Grafoman pro nás připravil ohlédnutí za výročím sametové revoluce, k jehož příležitosti jsme připravili ve dvou dnech tematický program, zejména projekci čerstvého filmu Jiřího Mádla "Vlny":

Sledovali jste někdy film, po jehož konci jste zůstali nehybně sedět a v hlavě se vám rojily tisíce, ba i miliony myšlenek? Jedním z těchto filmů je bezpochyby snímek Jiřího Mádla Vlny, který je zasazen do doby konce šedesátých let a ukazuje odvahu redaktorů Československého rozhlasu v boji proti cenzuře, lžím a režimu celkově i v osudný srpnový den roku 1968. O napětí, silné emoce, skvělé herecké výkony a poutavý příběh není nouze. Z dobových písniček, které výborně doplňují dramatickou hudbu, vám naskáče husí kůže a oči se zaplaví slzami. 

Tento bravurní počin by si jistě zasloužil promítat ve všech školách, aby ukázal studentům dnešním i budoucím – a nejen jim, jak se žilo za vlády jedné strany, kolik strachu zažívali lidé stojící si za svým vlastním názorem a kolik nespravedlnosti bylo pácháno proti moudrým, pokrokovým lidem. Za dlouhá léta jsou Vlny jistě jedním z nejlepších českých i světových filmů.

Tomáš Cais

Vlny jsou dle mého názoru perla mezi současnou českou kinematografií. Nejvíc emocí ve mně probudily scény bez komentáře protkané typickými písněmi oné doby, které byly tak výmluvné a hluboké, že jsem měla hned chuť pustit si je znovu. Postavy s čitelnými povahovými rysy a odůvodněnými činy byly také velké plus. Někteří lidé můžou stokrát namítat, že se přece nežilo tak špatně, ale film zobrazuje výjevy, které prostě prokazatelné (bohužel) jsou a film by měl být naordinován jako medicína všem, kteří jsou s otevřenou myslí ochotni nahlédnout do naší ne úplně veselé minulosti.

Johana Kutičková


Na promítání filmu jsme navázali workshopy pro žáky nižšího gymnázia ve škole, které pro nás připravili studenti Katedry občanských věd JČU. Pro starší studenty jsme připravili besedu o filmu, sovětské okupaci 1968, normalizaci, pozdním komunismu v naší zemí a sametové revoluci, jejíž 35. výročí bylo podnětem pro náš tematický / projektový den. Besedu pro nás připravil dokumentarista muzea Mgr. Robert Malota, jako svědek listopadových událostí v Praze vystoupila také kolegyně Marcela Miková a za Pedagogickou fakultu JČU pedagog a politolog Vladimír Hanáček. Udělalo nám všem velkou radost, když jsme posbírali od studentů na celý program velmi pozitivní ohlasy. Vzdělávání se v moderních dějinách s jejich dopady do současnosti není nikdy dost.

Miroslav Žitný

 

Z postřehů našich nejmladších studentů jsme vybrali také jednu ukázku:

Film Vlny od Jiřího Mádla mě zaujal nejen svým příběhem, ale hlavně tím, jak realisticky ukazuje život  lidí za socialismu v Československu. Hlavní postavy, dva bratři, se snaží najít své místo ve světě plném omezení, nesvobody a kontroly. Překvapilo mě, jak jejich snům a přáním brání komunistický režim. Líbilo se mi, že se pro sebe bratři mnohokrát obětovaly. Film mě přiměl přemýšlet o tom, jak těžké bylo tehdy být mladým člověkem, a jakou hodnotu má svoboda, kterou dnes považujeme za samozřejmou. Veronika Prokopová 2.O

Přečteno: 311x
Vydáno: 25.11.2024



Další články v kategorii

Cena Jaroslava Golla pro Barboru Kunešovou
Republikový úspěch v SOČ
Středoškolská odborná činnost
Dějepisný hattrick v kraji !!
Nejlepší dějepis v kraji